[PL] 5 sposobów na efektywny networking

Od jakiegoś czasu uczestniczę w różnych konferencjach, spotkaniach branżowych i zauważyłem że robię to źle. Oprócz wymiany wiedzy, spostrzeżeń na tematy, które są poruszane na danym wydarzeniu, nawiązywanie relacji to najważniejsza wartość jaką można wynieść z takiego event’u. Mówi się że nie liczy się to, co wiesz, a to, kogo znasz! Może jest trochę przesady w tym stwierdzeniu, aczkolwiek rozległa i różnorodna sieć kontaktów pomaga prowadzić firmę. Przygotowałem kilka porad w jaki sposób skutecznie robić networking.

Uczestnicz w wydarzeniach i rozmawiaj z jak największą liczbą osób

Starannie dobieraj wydarzenia, w których chcesz uczestniczyć. Nie ulegaj przeświadczeniu, że tu czy tam „wypada być”. Skorzystaj z agregatora eventów tj. Crossweb.pl czy Meetup.com.  Pogawędka z 2-3 osobami nie pomoże nam zbudować odpowiedniej sieci kontaktów, dlatego poznawaj i rozmawiaj z jak największą ilością osób.

Zbieraj wizytówki i notuj szczegóły

Nie wręczaj wizytówki jako pierwszy, proś o nie. Jest to dobra praktyka i sposób na to aby nie zostać odebranym jako osoba nachalna, chcąca coś sprzedać.

Pewnie zadajesz sobie pytanie, jak zapamiętać te wszystkie poznane osoby? Osobiście polecam zapisywać na wizytówce skróty myślowe związane z daną osobą np. czym się zajmuje, z kim ją kojarzysz albo o czym rozmawialiście. Oczywiście notuj i zapisuj tak aby ta osoba nie widziała że to robisz. Możesz też robić notatki w telefonie jeśli jest to dla Ciebie wygodniejsza forma.

Daj się poznać

Przygotuj sobie wcześniej tzw elevator pitch, czyli krótki opis tego czym się zajmujesz, czego dotyczy Twój biznes czy pomysł. Opis powinien być jasny i zrozumiały dla odbiorcy. Dobrą praktyką jest również zaczynanie od słowa “Pomagam…”. Jeśli jesteś programistą tak jak ja możesz powiedzieć coś w stylu “Pomagam firmom zaistnieć w internecie oraz w social mediach, ułatwiając im kontakt z klientami i odwrotnie”. Jak widzisz bezpośrednio niczego nie sprzedajesz a osoba to słysząca z pewnością zapyta o to czym właściwie się zajmujesz.

Pytaj o problemy i pomagaj

Bądź otwarty i zainteresowany dyskusją z Twoim rozmówcą. Aktywnie słuchaj tego co ma do powiedzenia, zadawaj pytania aby zgłębić temat czy problem o którym rozmawiacie. Jeśli nie jesteś w stanie pomóc poznanej osobie to pomyśl, kto z Twoich znajomych mógłby to zrobić. Na pewno zostaniesz dobrze zapamiętany jeśli udzielisz komuś pomocy nawet nie bezpośrednio.

Nie daj o sobie zapomnieć

Ważne jest utrzymywanie nawiązanych kontaktów, co nie oznacza że musimy spotykać się regularnie ze wszystkimi. Chodzi o to aby druga osoba o nas nie zapomniała. Po spotkaniu napisz lub zadzwoń. Uważam że krótki mail wystarczy np. “Gdybym mógł w czymś pomóc – proszę o kontakt” lub “Miło było poznać” a w treści maila wpisać miejsce np. “w Krakowie”.  

 

Pora na Ciebie! Wybierz się na interesujące wydarzenie w Twojej okolicy i wypróbuj poznane przed chwilą wskazówki. Bądź kreatywny i otwarty na nowe znajomości. Podziel się swoimi doświadczeniami. A może masz swój sposób na networking? Zostaw proszę komentarz.